Maszty odgromowe to jeden z rodzajów zwodów pionowych, które stanowią bardzo ważny element wielu instalacji odgromowych. Stosowane są w celu ochrony obiektów i zespołów urządzeń, które znajdują się na dachach budynków.
Zastosowanie masztów odgromowych pozwala zabezpieczyć przed destrukcyjnym działaniem prądu pioruna zarówno budynek jak i elementy dachu oraz znajdujące się na nim urządzenia np. elementy instalacji wentylacyjnych, klimatyzatorów itd.. W momencie uderzenia pioruna maszty odgromowe absorbują ładunek elektryczny, który jest następnie bezpiecznie odprowadzany do ziemi.
Ogólny podział masztów odgromowych uwzględnia:
Pod względem sposobu montażu wyróżniamy maszty odgromowe mocowane do podłoża i maszty odgromowe wolnostojące.
Maszty odgromowe wolnostojące różnią się pod względem konstrukcji oraz montażu od masztów mocowanych do podłoża. To nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie pozwala uniknąć konieczności kotwienia za pomocą śrub, a także stosowania kleju oraz odciągów.
Zastosowanie odpowiednio dobranych obciążników sprawia, że maszty wolnostojące mogą zostać precyzyjnie dobrane do warunków wiatrowych. Wysoką odporność na działanie wiatru potwierdziły wykonane badania w tunelu aerodynamicznym. Ich wyniki pozwalają nam dobierać obciążniki masztów wolnostojących AN-KOM zarówno do różnych wysokości iglic, jak i stref wiatrowych, które zostały wyznaczone na terenie Polski.